| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.1 mm |
| Width | 6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Power Rating | 1.84 W |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Min Input Voltage | 10 V |
| Output Current | 42 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Adjustable, Fixed |
| Max Power Dissipation | 1.84 W |
| Accuracy | 4 % |
| Max Output Current | 50 mA |
| Quiescent Current | 900 µA |
| Max Input Voltage | 100 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 57 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 20 mV |
| Line Regulation | 2 mV |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
